Ugrás a tartalomra

Új híd a Dunán - 15+1 híd Budapesten

Kiállítás

2018. május 28 – szeptember 30.

Ganz Ábrahám Öntödei Gyűjtemény

 

A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum és Fürjes Balázs, egyes kiemelt budapesti beruházásokért felelő kormánybiztos munkaszervezete a KKBK Nonprofit Zrt. szervezésében Új híd a Dunán – 15+1 híd Budapesten címmel 2018. május 28-án kiállítás nyílik a Ganz Ábrahám Öntödei Múzeumban. A tárlat nem csak a Galvani utca – Illatos út vonalában megépítendő Új Duna-híd nemzetközi tervpályázatának munkáit mutatja be, de Budapest páratlan hídjainak keletkezését is.

A budapesti Duna hidak története egyben Budapest története is. Ma már számunkra természetes, hogy hídon kelhetünk át a Dunán, de nem volt ez mindig így.
Hogyan kezdődött a hídépítés Budapesten? Kik voltak Budapest nagy vizionáriusai? Milyen nehézségeket kellett legyőzniük az alkotóknak, és milyen viták mentén épültek, változtak az átkelők?

Lánchíd

Forrás: Neményi Márton

 

A hidak az innováció lenyűgöző példái városunkban, melyekre teljes joggal lehetünk büszkék. Budapest infrastruktúrájának szerves részévé váltak, szerepük azonban minden korban több volt az átkelés biztosításánál. Nem csak a közlekedést egyszerűsítették, és ezzel egész városrészeket, kerületeket virágoztattak fel, de jelképként, látványosságként is funkcionálnak.

Forrás: Fortepan

 

Épülésükkel és újjáépülésükkel új városrészek jöttek létre és régiek formálódtak. Most egy új híd csatlakozik hozzájuk: Milyen „egyéniségek” közé kerül az Új Duna-híd? Miben a legjobbak a régiek, és mit szerethetünk bennük a leginkább? Rejtélyes és gazdag életük a városfejlődés folytonosságát, Budapest változásait tükrözik. Kiállításunkban urbanisztikai és építészeti szempontok mentén mutatjuk be a budapesti hidak történetét.

Szabadság híd

Forrás: a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Archívuma

 

A Kultúrgorilla kurátori csapat koncepciója szerint megvalósuló kiállítás az Új Duna-híd és Budapest átkelőinek izgalmas életét tárja fel infografikákon, animációs filmeken, hibrid fotókon és történeti tárgyakon keresztül. A kiállításon emellett bemutatásra kerülnek az Új Duna-híd tervpályázat nemzetközi pályaművei is, amelyeket az archív anyagokból összeállított visszatekintésen keresztül a budapesti városfejlődés összefüggésrendszerébe helyezhetünk.

 

 

Helyszín
Ganz Ábrahám Öntödei Gyűjtemény
Cím: 1027 Budapest, Bem József utca 20.
Nyitvatartás: kedd-szombat 11:00-19:00 óra között

Szervező
Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum
Fürjes Balázs, egyes kiemelt budapesti beruházásokért felelő kormánybiztos munkaszervezete: KKBK Nonprofit Zrt.

Kurátor és design menedzsment
Kultúrgorilla (Göttler Anna, Oravecz Júlia, Tornyánszki Éva)

Installáció
Paradigma Ariadné

Arculat
Hidden Characters

Szakértő tanácsadó
Vitézy Dávid, Zsigmond Gábor, Domonkos Csaba, Iványi Bálint

Hibrid fotók
Neményi Márton

Animáció
Ásmány Zoltán, Egely Katalin, Kirsch Ádám, Tompa Borbála

Videó
Varga Koritár Attila

Tartalomfejlesztő munkatárs
Lelkes Szilvia, Kertész Anna

Narráció
Szvetnyik Kata

Fordítás
Körmendi Gabriella, Csertői Veronika


Letölthető dokumentumok